Вийо Фарка Туре се завръща за специален концерт в София

Световноизвестният малийски китарист и певец ще свири с триото си в петък вечер (6 юни) в Голямата зала на столичния клуб *Mixtape 5* по покана на „Аларма Пънк Джаз“ и платформата за традиционна и нова африканска музика „АфроВизия“. Преди него на сцената за първи път у нас ще бъде представен албанският фолк‘н‘рол-транс-пънк-блус проект Toka Shitet на Идриз Амети от групата Blla Blla Blla

Той е Хендрикс от Сахара“, както обичат да го наричат световните медии поне от десетилетие насам. В албумите му гостуват легенди като Дейв Матюс, Джон Скофийлд, Дерек Тръкс, Тумани Диабате, Басеку Куяте, Шейх Тидиан Сек… Син е на краля на западноафриканския блус – двукратния носител на „Грами“ Али Фарка Туре (1939-2006), албум с обработки на чиито песни записа преди три години заедно със супергрупата Khruangbin. Той е Борейма „Вийо Фарка“ Туре и идва в София отново точно година след знаменателния си първи концерт у нас – в нов формат и с малко по-различна програма. С България семейство Туре е свързано от повече от половин век – от 1968г., когато бащата Али Фарка, участник в Международния младежки фествал в София, купува първата си китара – казалнъшка „Кремона“ от модела с две резонаторни дупки. Синът Борейма пък е вдъхновител на първия български документален филм, посветен на африканската музика – „Радио Африка“ (2025) на Стефан Стефанов и Давид Вълков, чиято премиера беше само преди две седмици.

Борейма Туре е роден през 1981г. в градчето Ниафунке в Мали, разположено на брега на река Нигер, на 4 часа път югозападно от Тимбукту. Сценичното му име „Вийо Фарка“ е по наследство – „Вийо“ (Vieux – „Стария“), защото носи името на дядо си Борейма (бащата на Али), а „Фарка“ (в превод „магаре“) от прякора на самия Али, даден му от родителте му заради неговата упоритост. За родното си място Вийо Фарка споделя:

В околностите на Ниафунке има толкова много музика, богатството от музика, което съществува там, още не сме го опознали и усвоили докрай. Моят баща не успя да го обхване цялото за цял един живот, аз също още не съм успял. Ниафунке е неизчерпаем извор – колкото и да вземаш, там винаги ще има още“ (из интервю за БНР от 2008г.).

Днес, знаем, политическата ситуация в Северната част на Мали и военният конфликт, подхранван от външни сили, правят невъзможно създаването на музика там, където преди няколко десетилетия британският лейбъл World Circuit построява студио за Али, който до края на живота си смяташе себе си повече за фермер, отколкото за музикант:

„В момента живея в столицата Бамако“ – сподели миналата година Вийо Фарка пред „Портал Култура“ – „Сега студиото „Али Фарка“ също се намира там, защото студиото, в което той работеше в Ниафунке, е разрушено. Направихме ново студио в неговата къща в Бамако, което нарекохме на него. Всичко е в Бамако, защото на Север, за съжаление, е много трудно достъпно и ситуацията е сложна“.

Новият албум на Вийо Фарка Туре вече е готов и го очакваме по-късно тази година, а групата, с която пристига в София, включва музикантите Маршал Хенри (бас) и Адама Коне (барабани, перкусии, калабаш). Самият формат – пауър трио за китара, бас и барабани – предопределя превеса, който тази година рокендролът ще вземе спрямо фолклора (тогава имаше още един музикант – Османе Даньо, който свиреше на нгони и други традиционни инструменти). Така беше и с групата на Бомбино от Нигер, и с Tamikrest от Кидал – и двете групи, гостували по повече пъти на „Аларма Пънк Джаз“ – и в по-фолклорна, и в по-рокаджийска конфигурация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *