Минерална вода “Велинград Alcalia” за пореден път се ангажира с мисията си да опази екологичното разнообразие в българските планини
В миналото родните планини са били обитавани от животни, които днес трудно бихме си представили да видим извън зоологическата градина. Такива са например еленът лопатар, рисът и муфлонът – животни, чиито следи бавно, но необратимо изчезват от земите на Родопите. Именно затова кампанията “Следи от изчезване” на “Велинград Alcalia” цели да отрази гласовете на изчезващите животни в българските планини и да вдъхнови все повече усилия за опазване на местообитанията на някои от най-застрашените животински видове в нашата страна.
След големия интерес към кампанията, стартирала през изминалата 2024 година, организаторите планират продължение на вдъхновяващата изложба, стартиращо от Велико Търново. Пътуващата експозиция, която представя реалистични отливки на отпечатъци от стъпки на изчезващи животни, ще може да бъде посетена от 16-ти май в сградата на РИОСВ, а жители и гости на старата столица ще могат да се запознаят с идеята на кампанията и да разгледат интригуващите отпечатъци, до 12-ти юни, когато изложбата ще отпътува към следващия град от програмата.
С кампанията „Велинград Alcalia” отново отправя сърдечен призив за подкрепа, привличайки вниманието на обществеността към проблема с изчезващите диви животни в страната и насърчавайки хората в България да спомогнат за запазването на местообитанията на застрашените видове. Тази година към изложбата се присъединяват още 5 интересни експоната – отпечатъци, старателно изработени от био материали и пресъздаващи напълно естествените им местообитания. Към кафявата мечка, дивия кон, вълка, зубъра, дивата коза и останалите изчезващи животни, които видяхме миналата година, сега се присъединяват отпечатъци на лешояд, елен лопатар, муфлон, рис и ловен сокол.
Какво вдъхновява “Велинград Alcalia” да стартира тази вълнуваща кампания? Все повече видове, като видрата, дивата котка, златката, са на прага на изчезването си, а страниците на Червената книга на България бавно, но сигурно се увеличават. Част от причините за загубата на биоразнообразието на родните планини се крие в бързо развиващата се инфраструктура, която нарушава естествените природни процеси и вреди на натуралните хабитати на горските обитатели. Историята ни дава не малко примери за това как само в рамките на сто години животинските видове могат да бъдат доведени до ръба на изчезването.
Като част от кампанията, през ноември 2024 г. в парк „Клептуза“ във Велинград бяха засадени 30 върби, които да подпомагат възстановяването на естествения хабитат. Те не само допринасят за красотата на парка, но и играят важна роля във формирането на местообитания, защитени от НАТУРА 2000, като осигуряват подслон за гнездене и хранене на редица защитени видове, сред които авлиги, синигери, кълвачи и други насекомоядни птици.
Минерална вода “Велинград Alcalia” предприема кампанията „Следи от изчезване“ с мисъл за най-застрашените животински видове в Родопите, както и за техния дом – българската природа. Залесяването на парк “Клептуза” е поредната стъпка за подпомагане на екологичното разнообразие и стимулиране на естествения хабитат.
В допълнение към инициативата, уебсайтът https://sledi.velingradvoda.bg/ дава ценна информация за застрашени животински видове и съвети как всеки би могъл да допринесе за опазването на местообитанията им. Следите на планинските обитатели са съпроводени от аудиозаписи, които допълнително одухотворяват историите им.
По данни на организаторите, през изминалата 2024 година изложбата е била посетена от над 9000 души, преминавайки през София, Пловдив, Бургас, Велинград, Благоевград, Дупница, Петрич, Плевен, а интересът към отливките на изчезващите видове расте с всеки изминал ден и град. Това вдъхновява и нова вълна на пътуващата изложба, стартираща от Велико Търново през 2025 г., като актуалният график за следващите градове ще бъде допълнително споделен.